Pexels.com archyvo nuotr.

Remiantis mokslinių tyrimų žurnalo Current Biology atlikto tyrimo rezultatais, vaikai, auklėti nereligingai, yra labiau linkę būti malonūs negu vaikai, augę ypač religingose šeimose. Tyrimas atliktas bendradarbiaujant su daugybe akademikų iš septynių skirtingų universitetų visame pasaulyje.

Tyrimo metu buvo tiriami skirtingų religijų vaikai – musulmonai ir krikščionys, taip pat nereligingi vaikai. Nustatyta, kad vaikai, auklėti religingai, buvo dažniau linkę kitus teisti.

Tyrimas pavadintas Neigiama asociacija tarp religijos ir vaikų altruizmo pasauliniu mastu.

„Apibendrinant galima teigti, kad mūsų tyrimo rezultatai paneigia bendrą nuomonę, jog religingose šeimose užaugę vaikai yra labiau užjaučiantys ir malonesni kitiems. Apskritai kyla klausimas, ar religija yra gyvybiškai svarbi vertybių diegimui. Patvirtinta mintis, kad moralinio diskurso sekuliarizacija žmogaus teigiamų savybių neigiamai neveikia, o kaip tik skatina“, – teigia mokslininkai.

Buvo tirta beveik 1200 vaikų nuo penkerių iki dvylikos metų amžiaus. Vaikai buvo skirtingų iš kultūrų ir šalių: Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Jordanijos, Turkijos ir Pietų Afrikos. Iš visų tyrime dalyvavusių vaikų, beveik 24 proc. buvo krikščionys, 43 proc. musulmonai ir 27,6 proc. nereligingi. Judėjai, budistai, induistai, agnostikai ir kitų mažiau paplitusių religijų atstovai nebuvo statistiškai reikšmingi, kad būtų įtraukti į bendrus tyrimo rezultatus.

Vykstant tyrimui, vaikai buvo pastatyti į tokias situacijas, kurių metu galėjo vieni su kitais bendrauti. Be to, jiems buvo rodyta vaizdo medžiaga apie besimušančius ir smurtaujančius vaikus. Tuo metu fiksuojamos tiriamųjų reakcijos.

Anot mokslininkų, tyrimo rezultatai aiškiai parodo, kad vaikai, augę šeimose, save priskiriančiose prie dviejų iš labiausiai paplitusių religijų (krikščionybės ar islamo), buvo mažiau altruistiški negu vaikai, augę nereligingose šeimose.

MergaitePexels.com archyvo nuotr.

Tyrėjai taip pat pastebi, kad vyresni vaikai, kurių pasaulėžiūrą formavo religija, pademonstravo daugiausiai neigiamų savybių. Negana to, ištirta, jog religingi vaikai yra labiau linkę kitus vaikus teisti ir bausti.

„Religingumas buvo atvirkščiai proporcingas vaikų altruizmui ir tiesiogiai proporcingas vaikų polinkiui kitus teisti. Kartu šie rezultatai atskleidžia, kad tendencijos, jog religija neigiamai veikia vaiko altruizmą, yra panašios visame pasaulyje, taip ginčijant požiūrį, kad religingumas gerina moralės normų įsisavinimą“, – teigiama tyrėjų.

„Nors yra plačiai paplitusi mintis, kad religija apibrėžia žmonių moralines normas ir prosocialų elgesį, ryšys tarp religijos ir moralės yra diskutuotinas“, – teigta tyrime.

Tiesa, vienas aspektas nebuvo aptartas tyrime – religingi tėvai taip pat yra labiau linkę taikyti bausmes savo vaikams. Tokie dalykai kaip sudavimas savo vaikui yra laikomi visuomenės priimtinais. Yra didelė tikimybė, kad tai ir yra tikroji priežastis, kodėl vaikai, auklėti religingų tėvų, sunkiau sutaria su kitais.

Yra atlikta daug tyrimų, kurių metu įrodyta, kad sudavimas ir panašios auklėjimo strategijos yra ypač žalingos vaikams.

Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetas 2006 metais išleido direktyvą, kurioje fizinis smurtas vadinamas „legalizuotu smurtu prieš vaikus“, kuris turėtų būti uždraustas pasitelkiant visas tinkamas teisines, administracines, socialines ir švietimo priemones. Sutartis, išleista komiteto, buvo patvirtinta 192 šalių ir tik Jungtinės Amerikos Valstijos ir Somalis atsisakė ratifikuoti.

Smurtas prieš vaikus buvo uždraustas 53 šalyse ir valstijose globaliu mastu. Taip pat svarbu pabrėžti, kad egzistuoja krūvos mokslinių įrodymų, patvirtinančių, kad sudavimas vaikui neigiamai veikia jo psichinę sveikatą ir vystymąsi, tačiau nėra nei vieno įrodymo, kuris patvirtintų, jog tai daro kokią nors naudą. Tai tikrai kai ką sako apie tai, kad religingi tėvai yra labiau linkę demonstruoti savo autoritetą, o tai neabejotinai ugdo antisocialines savybes.

Ši informacija yra portalo šiauliųžinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į šiauliųžinios.lt. Parašykite mums adresu info@medijos.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: